Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Vilinski in drugi jeziki Srednjega sveta

Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Za vse zainteresirane:  To (šolsko?) leto bo potekal intenziven e-tečaj (neo)sindarina. Pripravila ga je Fiona Albini Jallings, ena iz serije bolj znanih Tolkienovih lingvistov. Delo bo, če prav štekam, tedensko, pač imaš učbenik in naloge in oddajaš in lahko se posvetuješ z učitelji (podobno, kot smo imeli mi quenyo). Nekdo je vprašal avtorico, koliko je realno dela na teden, pa je rekla, da odvisno seveda od tempa dela in kako hitro se učite, ampak recimo vsaj dve uri pa.

Tečaj je brezplačen, je pa treba kupiti učbenik (e-knjiga stane okrog 8 dolarjev, fizične verzije so več). Če nimate denarja, lahko tudi pišete avtorici in vam pošlje pdf brezplačno (upam, da tega ne bo kdo izkoriščal, ker 8 dolarjev res ni nikakršen denar za učbenik, da ne omenjam tega, da se mora potem celo leto z učenci ubadat).

Link: https://academy.realelvish.net/2017/08/01/registration-for-gelio-edhellen-is-open/

Mal se zadevi kolca sicer (zafrkava pri registraciji), ampak upam, da bojo kmalu uštimal.

Če se bo kdo prijavil, naj mi pove, pa lahko kaj skupaj delamo, če bo zagustilo. Jaz se bom zagotovo (probala vsaj, ker je omejitev 30 učencev), sicer bo verjetno kar šok, ker sem do zdaj delala po Renku in teli uporabljajo druge interpretacije, ampak mi je kul, ker te tečaj sili, da delaš redno in sproti, pa še nekoga imaš za pogovor.
« Last Edit: August 09, 2017, 11:02:19 am by Celebriel Bodičejska »
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
OK, neki podatkov o tečaju zgorej: Je omejen po številu oseb, tako da sem I guess v čakalni vrsti. Če ne bo letos, pa kdaj kasneje. Zdej mam tko učbenik, tako da lahko čekiram zadeve tut sama. Sem se pa vpisala v tečaj cirtha in tengwarja, tam pa zgleda ni omejitev.

Enivej, da sploh prideš v čakalno vrsto za tečaj ali jezika ali pisav, moraš najprej sam predelati uvodno snov in potem odgovoriti na vprašanja (ena taka kontrolka). Ne vem, a je to zato, da preverijo, če si resen, al je zato, ker to kao rabiš znat za izgovorjavo, ampak ta izpitek je iz mednarodne fonetične abecede. V bistvu moraš najprej nekaj angleških, potem pa mucho sindarskih besed zapisat po IPA standardih.




Toj to. Bom poročala, če se mi rata vpisat, drugače bom pa mal solo tole delala, ker zgleda drgač učbenik prav fleten, ima tut vaje z rešitvami in vse. Še dobro, da do konca oktobra tko res nimam NIČ časa. :(
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Awarandea

  • Haradke
  • Vilin, ki vsem trdi, da je vegan, ampak na skrivaj krade slanino iz hladilnika
  • *
    • Posts: 270
    • Karma: +10/-2
    • View Profile
Uuu, ful zanimivo! To s kontrolko čist štekam, ker se tud sama včasih v navalu navdušenja prijavim na določeno stvar, potem pa ne sodelujem tko kot bi rabila. :) Tukaj pa že takoj skenslajo tiste "neresne".



Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Aja, jaz sem zdaj vpisana v ta tečaj. Do danes smo morali oddati prvo domačo nalogo/test. Čakam na popravek (popravljaš potem toliko časa, dokler učiteljia ne vidi, da dejansko štekaš primere). Sem se pa kar zabavala s testom.

Na začetku si izbereš ime s seznama in to si potem ti, ko pišeš naloge.  Za pravič smo morali prevajati posamezne fraze v 7 kratkih predstavitvah, od tega 4 iz sindarina v ang in 3 iz ang v sindarin. Te predstavitve so osebne predstavitve 5 vilincev in 2 ljudi, s katerimi se potem v nadaljevanju pogovarjaš. Imajo različna ozadja, ker se tudi sindarin mal spreminja glede na govorca. Pa na koncu prvega testa te zadnji vilinec nekam pošlje, ker mu greš že na živce. Tisto je bilo čist hudo. :D
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Evo, za vse, ki bi se učili sindarina! Skrajšana verzija tečaja, na katerega sem drugače jaz vpisana. Za tega vam ni treba kupit knjige ali plačevati lekcij:

https://academy.realelvish.net/beta/0-intro.htm

Tečaj je drugač čist carski. <3
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki

Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Samo za filing, kako jeziki zvenijo. Po vrsti tipo bere
- quenyo,
- sindarin (tole je dejansko Tolkienov tekst in ne lastno pisanje, kot so ostali trije, in sicer Kraljevo pismo, najdaljše besedilo, ki ga je Tolkien napisal v sindarinu),
- telerin,
- adûnaic ali númenorščina oz. edini zastopnik človeških jezikov v temle videu.



Dobro mu rata ujeti zven jezika, sploh telerin, ki ga tako redko slišimo in ki mora imeti prizvok italijanščine. :D
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Burek Legolas

  • Orki
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 493
    • Karma: +11/-0
    • View Profile

Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Telerin zveni kot papežev nagovor. :D

Jaz sem tudi pomislila na vatikansko latinščino. :D
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Tole je najbližji topic glede jezikov.
Včeraj smo v Celju gostili irsko pisateljico Réaltán Ní Leannáin, ki piše tudi v galščini, torej starem irskem jeziku. Ko sem jo poslušal, je, kot bi poslušal vilinščino Srednjega sveta. Še sama je opozorila, da ji zlasti mlajši pravijo, da zveni kot škratji ali vilinski jezik. Maja je prebivala v Ljubljani kot gostja DSP. Mogoče za okus prispevek z njenega bloga z naslovom Pivo, piva, pivi:
Quote
Tá Ljubljana lán dúlra. Tá crainn agus páirceanna agus goirt bheaga in achan choirnéal den chathair. Tá cúpla áit mhór siúil ann chomh maith a chuirfeadh náire orainn agus muid ag déanamh mórtais de Pháirc na Fionnuisce. Ceann acu is ea an Tivoli. Tá an Tivoli an-mhór ar fad. Tosaíonn sé amach le gáirdíní béasacha smachtaithe, ach de réir mar a shiúlann tú ó thaobh amhain den chrios glas seo ar imeall na cathrach go dtí an taobh eile críochnaíonn sé le dúlra fiáin agus coillte beaga agus cnoic.
Delaj dobro!


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Tolkien je sindarin nekoliko pomodeliral po valižanščini, ker mu je bil lep jezik. Irščina - čeprav je sorodna v. - mu je bila pa grda. :D
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Zanimivo. Valižanščina in stara Irščina najbrž izhajata iz skupnih korenin.
Delaj dobro!


u.

  • Haradke
  • Skuhan, zrenstan, vtaknjen v župo
  • *
    • Posts: 245
    • Karma: +9/-0
    • View Profile
Oboje spada v otoško vejo keltskih jezikov. Le da je valižanščina v britanski družini, stara irščina pa kot predhodnica irščine ali irske gelščine spada v gelsko družino (skupaj s škotsko in mansko gelščino).


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Hvala za razlago. res je bilo zanimivo poslušati. Imamo pa s staro irščino vsaj eno skupno besedo - število tri - v obeh jezikih se enako izgovarja.
Delaj dobro!


u.

  • Haradke
  • Skuhan, zrenstan, vtaknjen v župo
  • *
    • Posts: 245
    • Karma: +9/-0
    • View Profile
glede na to, da imajo vsi indo-evropski jeziki skupen izvor, niti ni tako zelo čudno :D