Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Game of Thrones!

Pepi · 319 · 75647

Pepi

  • Škrati
  • Bifur ali Nebifur
  • *
    • Posts: 1029
    • Karma: +31/-1
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
Čak kaj? Kakšna bonus epizoda?
"Profesor gre levjiga!" - Valentinčič


Zurbag

  • Orki
  • Sluga tajne vatre, nositelj plamena Anora
  • *
    • Posts: 612
    • Karma: +24/-4
    • View Profile
Čak kaj? Kakšna bonus epizoda?
Zdej smo zvedl, da je samo dokumentarc o snemanju in ustvarjanju. Škoda ane :D
Looks like meat's back on the menu, booooys!

"Ok prvo vprašanje, kdo so Istari?" by Yibor, 2017


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Hudič pri filmih in tudi nadaljevankah je v tem, da ustvarjalcem dol visi za nerganje različnih ljudi, dokler je gledanost (in s tem povezan dotok cekinov) vrhunska. Pogrešal sem uravnoteženost. V prejšnji seriji so znali sestreliti zmaja, v zadnji pa nič od tega. Samo nekajkrat so ustrelili in še to ni nikogar ogrozilo. Po drugi pa je bil zmaj preprosto premočan glede na do zdaj pokazano. No, namen tega je prikazati, da je vojna big šit in vedno najebejo civilisti. Zmajska mati je pač ... zmajska. Ženska ima duševne težave in to je razvidno že skozi vse sezone in epizode, le zdaj je ob zvonjenju kliknilo na višji nivo. POzabila pa je, da strah deluje, če je kdo živ. Na mrtve nima vpliva. Tudi Sivi črv ni čisto zatesnjen, saj so mu ljubo pred očmi obglavili. Jasno je bilo, ko je vrgel ovratnico v ogenj, da bo naredil sranje. Zagotovo ni do Lanisterjev na drugi strani čutil neke ljubezni. Jon in Tyron sta edina, ki sta ohranila hladno glavo.
Varys je umrl tako, kot je živel. Spletke znotraj spletk so se mu, navkljub namenu, zataknile in so jih spekli na žaru. Arya si bo verjetno postregla še z Dany. Odločila se je fentati kraljico in ker ji je Dany vzela veselje, bo izravnala.
Meni je bila epizoda super, saj pokaže ljudi natanko takšne, kot so. Ustvarjalcem dol visi za happy end, politično korektnost (to sem nekje že napisal) in navijanje za močno žensko v svetu, kjer beli moški postaja kletvica. Ravno ta hoja proti trendom mi je všeč.
Kdo bo sedel na ostanke železnega prestola?
Bo Jon preživel? Dajem mu cca. 30%. Arya? Mogoče - dajem ji 50%. Dany je truplo, ki še tega ne ve.
Tyron, Sansa ali Gendry? Vsakemu dajem enake možnosti, da posadi svojo tazadnjo na to, kar je ostalo od železnega prestola.
« Last Edit: May 15, 2019, 08:57:37 am by Boki »
Delaj dobro!


Yibor Železnopesti

  • Škrati
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 527
    • Karma: +37/-50
    • View Profile
Daneyrs IS my QUEEN  :h14009:

Ko čakajo v tišini, a bodo zazvonil ali ne... and than :)
https://www.youtube.com/watch?v=HgzGwKwLmgM

That is why it is important to know somebodys trigger points!!!
Danny ne mara zvoncev ane ;)

Nekdo bo naredil meme ali pa neko mešanico obeh.
« Last Edit: May 15, 2019, 08:23:29 am by Yibor Železnopesti »
Dwarf!

HA!


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki

Ulmiel

  • Orthanc, utrdba zlobnega vešča Sarumana
    • Posts: 439
    • Karma: +10/-1
    • View Profile

Pepi

  • Škrati
  • Bifur ali Nebifur
  • *
    • Posts: 1029
    • Karma: +31/-1
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
Na redditu je en ful lepo in slikovito opisal svoje vtise o tem, kaj D&D zdj počneta. Js se ful strinjam, ampak ne znam tko povedat.

"They were optimistic and passionate in the beginning, and planted a massive field of seeds. When it came to harvest though, they looked out over a veritable jungle of growth, and realized they had no fucking clue how to reap what they'd sown.
They could have called for some help. They could have taken their time and worked their way through it. Instead they picked the three highest yielding crops, yanked them out "root and stem," and left the rest to rot.
I don't care if things did or did not fit my theories. I just kinda hoped there'd be a good harvest."
"Profesor gre levjiga!" - Valentinčič


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Kolikor spremljam razmišljanja o GoT, sem zasledil nekakšno tekmovanje, kdo bo bolj popljuval zadnjo sezono. Če dam na stran nekatere logične luknje, ki so vse bolj ali manj v službi zgodbe, ustvarjalci sledijo Martinovi viziji moralne sivine. Mene bolj zmotijo nekatere luknje v zgodbi, ki so, mogoče se motim, posledice nekakšnega hitenja proti koncu. Seveda zato zaradi enega drevesa ne bom zasovražil celega gozda. GoT je pač fikcija in en dokumentarec. Ni pravljica, temveč bolj grozljivka o človeški naravi.Mnogi bi verjetno raje videli Marvelovo pravljičarstvo ... A všeč mi je, da se ustvarjalci pokakajo na sledenje trendom in politične korektnosti. Vsako epizodo si pogledam dvakrat, pri čemer si prid drugem ogledu privoščim še ogled predhodne.
O izhodu zadnje sem že nekaj napisal, naj dodam še eno možnost - Dany zavlada, Jon se ji pokloni (nikoli ne podcenjuj seksualne privlačnosti), Tyron mogoče preživi, morebiti potrdi poroko s Sanso in povežeta se lev in volk. Zgodovina se pač ponavlja v različnih barvah, a z isto vsebino.
Drugi konci, o njih sem že pisal, pa povedo, da spremembe prinašajo ceno, ki jo je treba plačati. Zgodovinsko kolo se lahko polomi in na novo sestavi, a konstruktorji starega ne morejo sodelovati. 
Delaj dobro!


Burek Legolas

  • Orki
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 493
    • Karma: +11/-0
    • View Profile
Nihče  noče, da bi bila Igra prestolov bolj podobna Marvelu. Želimo si, da bi bil bolj podoben Martinovi Igri prestolov.

Čar Martinovega pisanja je, da liki delujejo logično, zgodba pa se odvija kot logična posledica njihovih odločitev. Jaz sem si na začetku želel, da bi bila zgodba bolj klasičen fantasy, bolj prijazna do bralca. Ampak to pač nikoli ni bila in ko sem se sprijaznil s tem, sem jo sprejel. Zgodba mi mogoče ni bila všeč, sem jo pa lahko spoštoval.

Zadnjih nekaj sezon (vedno bolj očitno, dlje ko smo od originala in bližje ko smo koncu) pa liki delujejo izključno zato, da se zgodba odvbija v očitno vnaprej določeno smer. Razvoj likov smo vrgli skozi okno, v par epizodah se spremenijo bolj, kot so se prej v par sezonah. Sprejemajo neumne, nelogične odločitve, ki niso v skladu z njihovim karakterjem. Moralno sivino smo nadomestili z idiotizmom in jo-jo skakanjem med ekstremi.

Poleg tega je celoten tok zgodbe slab. Zakaj bi 7 in pol sezon gradil Night Kinga, če ga potem v eni epizodi uničiš? Zakaj prikažeš epski spopad med dobrim in zlom, če v tem spopadu skoraj nihče pomemben ne umre? Zakaj prikažeš ranjlivost Danyjine vojske in zmajev, zakaj dajat njenim nasprotnikom več možnosti, če potem itak en zmaj uniči vse? Zakaj gradiš Brana v zanimiv lik, ki kljub svoji invalidnosti lahko bistveno poseže v dogajanje, če potem nikoli ne poseže v dogajanje? (Če Sam najde v citadeli malo bolj specifično napisan papir, je cela Branova zgodba do te točke irelevantna za potek cele serije.)

Še zadnji udarec pa je fan service. Ena stvar, ki je Igra prestolov nikoli ni počela, je to fan service. Liki, ki so nam bili všeč, so doživeli bedne, žalostne konce. Ogabni liki so pogosto končali na boljšem. Nagrajene so bile pametne strateške odločitve, brezobzirnost, agresivnost, ne pa čast in ponos. Osebno mi to ni bilo všeč (fantasyja v splošnem ne berem zato, ker bi mi bil resnični svet tako blazno všeč), sem pa spoštoval iskrenost takega pisanja (in kasneje snemanja).

Zadnje čase pa smo to vse skupaj vrgli skozi okno. Ni važno, da vsi strategi skupaj sestavijo najslabši načrt obrambe gradu v zgodovini - važno je, da lahko naredimo kul posnetek lučk, ki izginjajo v temo. En dan lahko z glorified samostrelom trikrat zapored zadaneš (napačnega) zmaja in uničiš ladjevje hitreje kot s topovi 18. stoletja, naslednji dan ga s stotimi čisto vsakič zgrešiš. Majhne Mary Sue punčke ubijajo velikane. Gledamo 20-minuten spopad med dvema velikima modeloma, ki bi malo kasneje v vsakem primeru umrla. Med celinami selimo vojske, da lahko naredimo kul overhead posnetek zmaja, ki jih požiga.

---

Kakor koli, serijo je bilo treba dokončat. Glavne igralke in igralci so postali household imena in lahko s filmi zaslužijo bistveno več kot s to serijo. Isto velja za D in D, ki sta nekako uspela prepričat svet, da sta dobra pisca, ker sta z Martinovo pomočjo napisala dobro serijo. Za nagrado sta dobila SW 10-12, kar bo itak spektakularna katastrofa. HBO ima pa itak samo še stroške s serijo. Gledalce so dobili, zdaj jih je treba spravit na druge serije, da ostanejo naročeni. Naslendji hype je Chernobyl, ki bi bistveno manj odmeval, če bi imeli pred sabo še eno (dobro) sezono Igre prestolov. Merchandise se bo pa itak prodajal neodvisno od tega, koliko sezon bi še napisali in kakšne kakovosti so.


Yibor Železnopesti

  • Škrati
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 527
    • Karma: +37/-50
    • View Profile

Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Quote
Nihče  noče, da bi bila Igra prestolov bolj podobna Marvelu. Želimo si, da bi bil bolj podoben Martinovi Igri prestolov.
Zagotovo se strinjam in velik del zapisa je zelo na mestu. Poleg tega se mi zdi, da je vmes veliko lukenj, kar zgodbo trga. Vsekakor so morali Nočnega kralja v eni točki, še pred padcem Kraljevega pristanka fentati. Zagotovo ni nihče pričakoval, da bodo mrtvaki zmagali in bi se potem Jon & Co. s Cersei srečali kot hodeča trupla. Vsi smo vedeli, kako bo. Najprej bo padel Nočni kralj, zatem še Cersei.
Meni osebno je bilo najmanj logično, da so enega zmaja sestrelili kar tako, mimogredno, a drugi je nepremagljiv in je pravzaprav sam zmagal v bitki. Kar naenkrat škorpijoni niso bili več grožnja. Zlata armada je padla kot pijana študentka na študentski čagi, še en logični feler. Velikokrat sem omenil, da logika je precej pogosto zapustila Zahodnje in šla na pivo z načinom podajanja zgodbe, ki smo ga bili vajeni do sedme sezone. Če sem že pri logičnih luknjah, ob zaključku boja proti mrtvecem, takrat sem že omenil, se je vojska Severa in Dany kar naenkrat razmnožila.
A vseeno se mi zdi, da je veliko ljudi ogorčenih, ker se ne nakazuje happy end. Morebiti se motim. Meni je serija kljub luknjam in občasno šepavi logiki všeč, ker pač imam rad Zahodnje in njegovo podpasno zbadanje.
« Last Edit: May 20, 2019, 07:07:35 am by Boki »
Delaj dobro!


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
SPOILER ZA ZADNJI DEL

OK, od mojih napovedi se je uresničilo v celoti samo to, da je bil sam železni prestol uničen. Sicer bi bila bolj vesela, če ne bi bil uničen na tak Hobit 2 način (ko se je stopil, je bilo materiala mnogo več kot v štartu). Ampak to, da ga ni več, to mi je kul.
Bran kot kralj - good. Dejansko je najbolj primeren, ker vse vidi. Ne vem, zakaj je na koncu spraševal, kje dobiti glavnega vohuna, ker sam vse ve. In kul mi je, da so ga ponucali za nekaj koristnega. Edino ne vem, kako bo potem, ko bo rabil naslednika. Ideja, da je izbran od vlikašev, je ena unih, ki štima na papirju, v praksi se jo pa zlahka zlorablja.
Sansa kot kraljica samostojnega severa: Vse lepo in prav, edino ni mi logično, zakaj ne bi potem kaka Yara rekla, da oni bi se šli tudi samostojnost. Sem mislila, da bodo razbili ali vseh 7 kraljestev ali pa ostali enotno kraljestvo.
Da je Jon pokončal Dany, je bilo kul in nujno. In zdaj gre lahko za zid furat kvaliteten safer. In yay, Ghost čoha čoha.
Arya mi ni čisto logična. Zakaj gre odkrivat Ameriko? A je imela kdaj mornarske težnje?
In kdo bi dal Bronnu v roke zakladnico? A ga mar njegova filozofija, da služi izključno unemu, ki da več, naredi za bankirja? Čeprav v bistvu, če tko napišem ... Davos bi bil boljši, ker je pošten.
Tyrion me je citiral v Varysovem imenu z "I told you so." In se posekiral, ker je izdal najbližjega prijatelja. Še zmer, fuck you, ampak vsaj štekaš. Nej ti bo, bodi zdej spet roka.

A je še kej?

Ma sem žalostna, da je konec. Ne maram, ko se zadeve končujejo.

All in all je bolje, kot sem se bala. Še Grayworma naj kdo utopi, pa smo na konju.

Boki, a dej no, pri GoT pa res noben ne prosi za srečen konec, od Red Weddinga naprej je jasno, da to tu ne obstaja. Notranjega smisla si pa le lahko želimo, ne?
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Ulmiel

  • Orthanc, utrdba zlobnega vešča Sarumana
    • Posts: 439
    • Karma: +10/-1
    • View Profile
Jst sploh ne bom kej dost komentirala, tole zelo lepo zajame vse kar si mislim. [a vam pokaže fotko?]




Pač ... vse se mi zdi tko mal: a zato sem gledala cel faking Game of thrones? Pa ne, nisem pričakovala srečnega konca, daleč od tega, v bistvu se mi tale zdi precej srečen glede na kaliber katastrofe, ki jo je GoT že izvajal. Bolj se mi zdi popolnoma nelogičen in tak ... medel. Bran? Really? A to je ta ultimativen twist? Ne vem, pomoje je tak filing, ko zveš, da si zadel na lotu, sam v resnici samo 20 eur al pa kej ...
V resnic so z zaključkom samo potrdil celo osmo sezono, majkemi, usedl so se na začetku snemanja, in rekl: fak, men se mal več ne da. Dej, poln klinac mam že tega Westerosa, dejmo tole kr spakirat v šest epizodic, cup cup, tamle en zmaj pade, tam drug zmaj, pol naj tretji vse sam rasfuka ... fak, kdo bo kralj? Ma dej, naj bo Stark, to bo najhitrej, dej kr Brana, sej je že tko na stolu, ne rabimo novga gradit, k se bo zmaj zbruhal na Železnega, tko mal za eyecandy, ostali naj mal spokajo. Ja, dejmo Sanso za kraljico, sej je bla čist blesava 7 sezon, dejmo zjebat ta sever, Aryjo dejmo pa na ladje. A zakaj? Ja nevem, da neki dela v lajfu.

A je martin sploh bil kej prisoten pri temu snemanju? mislm, kaj je njegov offical statement, did he go all Rowling on us?
« Last Edit: May 21, 2019, 07:59:00 am by Ulmiel »


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Quote
Boki, a dej no, pri GoT pa res noben ne prosi za srečen konec, od Red Weddinga naprej je jasno, da to tu ne obstaja. Notranjega smisla si pa le lahko želimo, ne?
Nisem napisal vsi, temveč mnogi. Kar veliko ljudi danes v filmih in serijah pričakuje srečen konec in živeli bodo do konca svojih dni v sreči in slogi, ker tega pač ni v njihovi resničnosti. Kar nekaj filmov je flopnilo, ker ni temu streglo. Vsekakor imaš popolnoma prav, da mora biti določen notranji smisel.
Spoiler
Konec Dany je bil vprašanje časa. Itak sem vedel, da je po požigu mesta to samo vprašanje minut. Tyron se na koncu ni izneveril, ko je predlagal Brana za kralja. Odločili so se tudi za kitajski model vodenja - volitve ob smrti kralja. Vsi ostali so se raztepli, vsakomur po zaslugah. Ne vem, kaj naj si mislim o Sansini odločitvi, zlasti v luči Branove izvolitve. Vseeno sem se na koncu vprašal - A je to to? Vse skupaj je malce obviselo. Vsekakor se strinjam, da je vse skupaj delovalo kot nekakšno hitenje proti koncu.
« Last Edit: May 21, 2019, 07:15:25 am by Boki »
Delaj dobro!


Burek Legolas

  • Orki
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 493
    • Karma: +11/-0
    • View Profile
Men je zaključek tok beden, da sploh ne bom tukaj pisal. :D Sem bil pa kr dober z napovedmi!

1* Jaime bo ubil Cersei (in takoj zatem tudi sam umrl) - na nek način ja, ampak bolj ne
2* Jon bo ubil Dany, ker se ji bo zmešalo - ja
3* Sansa bo Warden of the North - ja, funkcionalno
4* Mountain bo premagal Hounda, ampak ga bo Greyworm ubil - napol, ampak tale je bla đabe
5* V naslednji (predzadnji) epizodi bo Dany z zmajem uničila vse baliste in požgala pol mesta (glej 2*) - ja
6* Varys in Tyrion bosta umrla v predzadnji epizodi - napol
7* Euron ne zna štet do 3, tako da ne bo pogruntal, da ni oče Cerseiniga sina. Ubil ga bo Bronn - napol
8* Arya ne bo naredila več nič bistvenega - ja
9* Bran bo imel neko kao ful pomembno videnje, ampak če bomo kasneje analizirali zgodbo, bomo ugotovili, da bi bilo vse isto tudi če ga ne bi bilo - meh
10* Čisto na koncu bo nek teaser za nadaljevanje, ki ga nikoli ne bo (nedoločen konec) - ja