Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Je bil Dior sploh nesmrten?

Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Tole vprašanje sem zasledila v FB skupini The Tolkien Society, pa se mi zdi zanimivo za razpravo.

Torej, a je bil Dior, sin Berna in Lúthien, sploh nesmrten?

V čem je keč? Dior je načeloma štet pod polvilince, ker je pol človek (po Bernu) in četrt vilinec, četrt Maia po materi (Lúthien). Ampak Lúthien se je odpovedala nesmrtnosti že pred poroko, torej je bila, ko je rodila Diorja, že smrtna (Beren je pa seveda po defaultu smrten). Po tej logiki bi moral biti Dior tudi smrten, fensi rodu navkljub? A kako to deluje?

In ker je tipo umrl narezan kot pršut pri rosnih 36-ih, nam še njegova leta ne povedo nič pametnega.

Mnenja?
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Yibor Železnopesti

  • Škrati
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 527
    • Karma: +37/-50
    • View Profile
Glede na razumljivo logiko v tem kar si povedala bi pomojem bil smrten.

Nesmiselno bi bilo, da se nekdo odpove nesmrtnosti, njegovi potomci pa potem dedujejo nesmrtnost. nekako izpade tko kot da bi te mama imela pri 60 in potem pri 70 umrla.
Dwarf!

HA!


Ulmiel

  • Orthanc, utrdba zlobnega vešča Sarumana
    • Posts: 439
    • Karma: +10/-1
    • View Profile
Hmm, jst bi pa vseen rekla, da je tudi on lahko izbiral. Ne vem, vilinci so tolk individualizirana bitja, da mi je kr mal čudno, da bi pa zdej se nekaj tako pomembnega samo preslikalo dol po liniji.


u.

  • Haradke
  • Skuhan, zrenstan, vtaknjen v župo
  • *
    • Posts: 245
    • Karma: +9/-0
    • View Profile
js sm skos razumela, da se je Luthien sicer odpovedala smrtnosti, sam za otroke pa ni blo tko jasno. Ker par generacij kasnej je bla že cela zmeda in sta se zato morala Elrond in Elros res dokončno odločit.


Zurbag

  • Orki
  • Sluga tajne vatre, nositelj plamena Anora
  • *
    • Posts: 612
    • Karma: +24/-4
    • View Profile
Meni se je izbira nesmrtnosti vedno zdela kot popolnoma osebna odločitev, ki nima veze z nobenim drugim, niti z otroki. V prvi vrsti jo štejem kot neko psihološko odločitev, čeprav ima itak tud biološke posledice - smrt. Po moji logiki se zato vilinu, ki se odpove smrtnosti, rodi nesmrten otrok, ki pa loh spet izbira med smrtnostjo in nesmrtnostjo.
Looks like meat's back on the menu, booooys!

"Ok prvo vprašanje, kdo so Istari?" by Yibor, 2017


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Zdaj glede izbire smrtnosti/nesmrtnosti ... To pred Elrondom/Elrosom sploh ni obstajalo? Torej za časa Diorja še ni bilo kaj izbirat, rodil se je tak ali drugačen.
Bi pa povedala, da so bili Elrosovi otroci, ker se je on odločil za smrtnost, vsi smrtni. To, da so bili predniki vilinci, jim ni prav nič pomagalo.

Pa še nekaj gruntam ... Lúthien se v bistvu ni odpovedala nesmrtnosti na isti način, kot se ji je Elros. Ni imela neke blazne izbire. Ona dejansko je umrla od žalosti, kot vilinci lahko, in potem jo je Mandos oživil kot smrtno. Vse na njej je bilo od vrnitve naprej človeško v tem smislu.

(S tem da je smrt dar ljudem, ne neka zla usoda.)
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.