Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Nauglamír

Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Evo, ena taka v izi špekulativna debata (pa morda ideja za kak škratji RISK):

Torej, Nauglamír, ekstra fensi ogrlica, ki so jo naredili škratje Belegosta v 1. dobi in eden največjih škratovskih zakladov. Kaj se je zgodilo z njim?

Zadnjič je Nauglamír v Silmarillionu omenjen, ko je vanj še vdelan Silmaril in ko si ga natakne Dior v Doriathu. Njega napadejo Fëanorjevi sinovi, ki hočejo Silmaril nazaj, ampak se do dragulja ne dokopljejo, ker Diorjeva hči Elwing s Silmarilom pobegne. Potem izvemo še, da se ona s Silmarilom na prsih vrže v morje in odleti Eäredilu naproti in Silmaril konča kot še ena zvezda na nebu, skupaj z Eärendilom, ki ga nosi na čelu. Glede na lokacijo Silmarila pri Elwing in Eärendilu (prsi in čelo) ne more biti več del ogrlice.

Vprašanje je, na kateri točki je bil Silmaril vzet iz Naulamírja in kaj se je s škratjo ogrlico zgodilo?

(BTW, Tolkien Gateway tu faila, ker po njihovo Elwing nosi Nauglamír, ko se vrže v morje, ampak viri, na katere se sklicujejo, govorijo samo o Silmarilu.)
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Zurbag

  • Orki
  • Sluga tajne vatre, nositelj plamena Anora
  • *
    • Posts: 612
    • Karma: +24/-4
    • View Profile
A res ne more bit del ogrlice, če je na prsih? Jaz sem si vedno predstavljal Eärendila, da ima silmaril vdelan v krono in je čelo samo prispodoba.
Looks like meat's back on the menu, booooys!

"Ok prvo vprašanje, kdo so Istari?" by Yibor, 2017


Yibor Železnopesti

  • Škrati
  • Angmarski kralj-čarodej
  • *
    • Posts: 527
    • Karma: +37/-50
    • View Profile
Sodeč po filmu je v zakladnici Ereborja  :h14009:
Dwarf!

HA!


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
A res ne more bit del ogrlice, če je na prsih? Jaz sem si vedno predstavljal Eärendila, da ima silmaril vdelan v krono in je čelo samo prispodoba.

Po mojem bi bil lahko še del ogrlice, ampak ni pa nujno. Nekoliko sumljivo se mi zdi, da je par poglavij govora o Nauglamírju, kar naenkrat pa govori samo še o Silmarilu. Najprej sem mislila, da je to zato, ker je Silmarillion sestavljen iz (po datumu nastanka) ločenih poglavij, ampak v resnici že v zapisu o padcu Doriatha kar naenkrat preklopi iz Nauglamírja v Silmaril in pri tem ostane. Pa tudi opisi, kako si folk daje gor Nauglamír, meni zvenijo kot nekaj, kar je bolj podobno chokerju ali vsaj nečemu, kar je bliže vratu kot prsim (kar namiguje tudi stara verzija imena).

Kar se tiče Eärendila, je pa IMO mišljeno kot krona, ki poteka čez čelo (tako kot so narejene v LOTR filmih), tako da ga ima dobesedno na vrhu čela. In tu Silmaril potem ne more biti del ogrlice. Kar pomeni, da se je Nauglamír še vedno nekje izgubil.

Sodeč po filmu je v zakladnici Ereborja  :h14009:

Ja, zaradi komplikacij s Tolkienovimi časovnicami. O tem, kako Thranduil hkrati je in ni Thingol, bi bilo vredno napisati članek.
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Zurbag

  • Orki
  • Sluga tajne vatre, nositelj plamena Anora
  • *
    • Posts: 612
    • Karma: +24/-4
    • View Profile
Aja, po napadu na Doriath Nauglamir sploh ni omenjen več :O Sem šel gledat kaj točno piše:
Quote
Thus Doriath was destroyed, and never rose again, but the sons of Feanor gained not what they sought, for a remnant of the people fled before them, and with them was Elwing, Dior’s daughter, and they escaped, and bearing with them the Silmaril they came to the mouth of the river Sirion by the sea.
The Silmarillion, Of the Ruin of Doriath

Kr noro, ker to lahko pomeni, da se je Nauglamir izgubil nekje v Doriathu ali je bil predelan in ločen od Silmarila, zarad xy razlogov.
Looks like meat's back on the menu, booooys!

"Ok prvo vprašanje, kdo so Istari?" by Yibor, 2017


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
V Doriathu, ob ustju Siriona ali pa na poti med njima. V tem primeru je možno, da ga je kak vilinec še rešil pred potopom Belerianda ali pa če je kdo drug preiskoval ruševine v teh krajih tik po njihovem propadu. Drugače je končal v morju.
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
OK, našla neki zanimivega. V Book of Lost Tales II imata zgodbi The Nauglafring in The Tale of Eärendil (napisani pred letom 1926) več o tem. Štorija je sicer na splošno precej drugačna kot v Silmarillionu - škratje so Morgothovi zavezniki, družinske vezi so drugačne, Fëanorjeci napadejo Diorja, ne pa Sirion (to drugo je Morgothovo delo), razlogi za vgradnjo Silmarila v Nauglafring so drugačni (minimalno, a pomembno) kot kasneje, Beren je še vilinec itd.

Enivej, tu direktno piše, da je ob napadu na Diorja Elwing še otrok in jo, skupaj z Nauglafringom, rešita dve osebi, in potem se odseli k ustju Siriona. Tolkien te verzije ni dokončal, je samo v nekakšnih zapiskih za kasneje, in Elwing v bistvu umre zaradi Nauglafringa (če prav štekam tele opombe, odpluje za Eärendilom, ampak ker je ogrlica prekleta, se nekako na poti utopi). Po drugi verziji se pa spremeni v morsko ptico, kar je tudi v Silmarillionu. Je pa že prej o Nauglafringu pri Diorju napisano več, imamo konkretno debato med Curufinom in Diorjem: Curufin zahteva Silmaril, Diorju pa hčerka z Nauglafringom okrog vratu preluštno zgleda, da bi pokvaril ogrlico, pa je zato noče dat; zaradi tega nato Curufin zahteva Nauglafring v celoti, če že ne more vsaj Silmarila dobit. Dior ga napodi, naj gre izrofkat druga dva iz Melkorjeve krone, če hoče imeti svoj dragulj. Fëanorjevci napadejo, rezultat je podoben kot kasneje. Ta verzija mi je všeč, ker ima Dior nekaj osebnosti. Kasneje je bil zreduciran na bebavega lepotca.

Potem pa verzija, napisana med 1926 in 1930: Dior spet dobi Nauglafring, Fëanorjevci zmagajo, celo dobijo Nauglafring (!!!), ampak ker je preklet, se tolk časa tepejo in pobijajo md sabo, da na koncu samo Maglor ostane. :D Samo malo zatem je (vsaj) Maedhros še živ, pa Elwing spet potone z Nauglafringom, tako da je bila tale zadeva še zelo v povojih in jo je skoraj takoj opustil. Res nasprotuje sama sebi. Pozabimo tole.

1930-ish
verzija ima Elwing, ki se vrže v morje z Nauglafringom na prsih, ampak jo Ulmo reši tako, da jo začara v veliko belo ptico, pa Silmaril gre z njo, ne pa Nauglafring. To je najbliže končni verziji, I guess.

Potem je vmes ena različica, napisana v kasnejših 30-ih, ki se tega ne dotakne.

Naslednji popravki, ki jih jaz najdem, so iz 50-ih (vmes je Tolkien napisal Hobita in Gospodarja prstanov in se ni ukvarjal z zgodovino) in ta različica seže samo do Doriatha, kjer Elwing še pobegne z Nauglamírjem (tu je ime že spremenjno). Catch pa je, da je zgleda objavljeni Silmarillion miks zgodb do tu, kot jih je skombiniral Christopher. Torej je on Nauglamír nadomestil s Silmarilom, ko je opisoval Elwingin beg? Fora pa je, da ne izgine samo ogrlica, ampak tudi z njo povezano prekletstvo, tako da možno, da jo je Tolkien (JRR ali Christopher) na neki točki nalašč nehal omenjat, ker Elwingino ljudstvo Fëanorjevcem ne preda Silmarila, ker verjamejo, da jim prinaša blaginjo, kar bi bila hecna izjava, če bi bil še vedno vkovan v ogrlico, ki se jo povezuje z Mîmovim prekletstvom ...

Kaj naj zdaj s tem? :D
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Zurbag

  • Orki
  • Sluga tajne vatre, nositelj plamena Anora
  • *
    • Posts: 612
    • Karma: +24/-4
    • View Profile
Uuuu noro, kakšna zmešnjava različnih verzij :D Tista, kjer dobijo Nauglamir Feanorjevci, mi je sploh zabavna.

Po tem kar je napisano potem sklepam, da se je informacija res izgubila oz. sta se silmaril in Nauglamir "združila". Vsaj precej verjetno se zdi. Kaj se je zgodilo s prekletstvom verižice je pa sploh zanimivo. A je možno, da se je nekako izničilo, zaradi xy razlogov? Čeprav ta prekletstva pri Tolkienu so kr trdoživa :)
Looks like meat's back on the menu, booooys!

"Ok prvo vprašanje, kdo so Istari?" by Yibor, 2017


FrankJScott

  • Vmesni člen
    • Posts: 71
    • Karma: +0/-0
    • View Profile