Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Boromirjeva pot od Minas Tiritha do Dvojnega vintgarja

Guts80 · 6 · 3430

Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Ti imaš ful zanimivo definicijo "ene kratke". 33 strani! Jaz si jih pod kratko predstavljam max 5 :D

OK, prebrala sem pa le. Spoiler, sort of. Kar mi je res všeč, je, da si se potrudil in izbrskal redkejša krajevna imena (nisem preverjala, a so vsa na zemljevidu al si si katero izmislil, ampak vsekakor si ponucal nekatere Tolkienove redkosti, kot npr. Firionski gozd). Pa ta ideja, da Boromir kot vojak ni stručko za preživetje v divjini, ni pa po drugi strani čisti osel, kar se tega tiče. Sej zna preživet (lovit, nabirat, poiskat vodo), kot bi vsak v tistem času, sploh vojak, verjetno znal, ampak se pa zaveda, da bi kak Faramir uspel zrihtat boljšo hrano. Realno pač.

Pet peeve (verjetno tudi metizem): Ne vem, če bi kateri vilinec opisal Dvojni Vintgar kot starodavno skrivališče, ki so ga zgradili, ko je bil svet še mlad in so temne stvari kazile njegovo lice. Dvojni Vintgar ni starodaven, v bistvu je najmlajše znano vilinsko naselje; ni bil zgrajen v času, ko je bil svet (z vilinskega vidika) še mlad (vilinci so živeli stotisoče let, DV je pa "samo" ene 4,5k let star), in temne stvari so v času njegove ustanovitve sicer res lazile naokoli (nastal je, ko je Sauron uničil Eregion), ampak niti pod razno toliko kot čez zgodovino. Se mi zdi, da bi tak opis DV izustil kak človek, ne pa vilinec.
Pet peeve 2: Tihi je omenjen kot vranec in rjavec, sam to se med sabo mal izključuje, a se ne?

Sam potek zgodbe: Osebno mi je bilo bolj všeč, ko je Boromir sam potoval, kot ko je imel družbo, mel je tak fajn POV. Potem rata boj za bojem, kar ni čist po mojem okusu, bo pa zato verjetno bolj všeč mnogim drugim. (Boromir je mel na poti veliko problemov, ampak sem upala, da bodo manj običajni.) Pa malo me je vrglo iz filinga tam čisto proti koncu, ko se zamenja zorni kot pripovedovalca. Pred tem gledamo skoz Boromirja, kar naenkrat pa gledamo vilinca, ki gleda Boromirja. Moram pa v tem sklopu spet pohvalit ukvarjanje z detajli, kar se tiče geografije. Vedno je fajn brat popotovanje po Srednjem svetu!

Kot bi rekel Thor in uničil skodelico: "Another!"
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Guts80

  • Ameba
    • Posts: 28
    • Karma: +1/-0
    • View Profile
Krasna kritika in zelo na mestu.

Moja definicija je precej iztirila - ko sem pomislil, da moram biti, kolikor zmorem, zvest Tolkienovemu slogu. Mislim, da sem nekatere stvari še premalo opisal. Ampak sem zadovoljen.

To z Dvojnim vintgarjem in njegovo starostjo si me dobro našla. Vedel sem, da je star okoli 4000 let in ja, seveda, starodavno ... v mojih človeških mislih :D

Tudi res za vranca in rjavca. :D

Glede "problemov" sem imel res težave, saj je Boromir samo človek, treba pa je stvari narediti resne, a brez tega, da bi noter vrgel balroga. Še dobro, da je to malo pred začetkom Gospodarja, da je vsaj kakšna goblinska zaseda smotrna.

Menjava zornega kota na koncu je res zdrs: To nikakor ni Tolkienovski način pripovedovanja. Malo me je zanesla "sodobna" literatura.

Hvala za vtise :)







Ulmiel

  • Orthanc, utrdba zlobnega vešča Sarumana
    • Posts: 439
    • Karma: +10/-1
    • View Profile
Svaka čast, to je res že ornk zgodba, ne ravno kratka, ampak se lepo bere. :D Če smem, bi jo dala v glasilo, v dveh delih? Če bi želel kaj popraviti po Celebrielinemu feedbacku pred objavo, zbiram prispevke do 10.9., tako da je časa še dovolj da tudi to storiš. :) Po želji, seveda.

Sicer pa je meni katastrofalno zmanjkal časa za tole kratko zgodbo. Pa jo imam v mislih. Ampak Modra čarovnika bi tudi nadaljevala in mi ni čisto jasno, kdaj bom vse spisala. :D NE bi si mislila, ampak 5 ur luknje na letališču med letoma včasih res dobro dene, takrat sem najlažje pisala ...


Guts80

  • Ameba
    • Posts: 28
    • Karma: +1/-0
    • View Profile
Z besedilom se lahko ravna, se ga spreminja, kot kdorkoli želi. :) Meni je bil to fajn izziv, nisem pa vanj vložil veliko urednikovanja, tako da bom vsakršne lekture ali uredniških popravkov vesel.


PS: Bil sem na dopustu, pa sem šele zdaj videl.


FrankJScott

  • Vmesni člen
    • Posts: 71
    • Karma: +0/-0
    • View Profile