Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Knjige, takšne in drugačne

Pepi

  • Škrati
  • Bifur ali Nebifur
  • *
    • Posts: 1029
    • Karma: +31/-1
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
https://www.primus.si/komplet-robin-hobb/ <- evo, ulmiel, kle! sicer mehka vezava, ampak kr ugodno. :)
« Last Edit: May 25, 2019, 04:46:32 pm by Pepi »
"Profesor gre levjiga!" - Valentinčič


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Za zadnji komentar potrebujem mikroskop. ;)
Delaj dobro!


Pepi

  • Škrati
  • Bifur ali Nebifur
  • *
    • Posts: 1029
    • Karma: +31/-1
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
U, my bad. S telefona sm postu, pa sm ga zgleda nek pihnu. Fixed.
"Profesor gre levjiga!" - Valentinčič


Mantaur

  • Škrati
  • Gledač vode
  • *
    • Posts: 411
    • Karma: +2/-0
    • View Profile
Za zadnji komentar potrebujem mikroskop. ;)
Tudi mi smo ga  :C
Curse your sudden  but inevitable betrayal.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Včasih se zgodijo mikroskopske črke. Malce smeha, pa potem poprava.
Delaj dobro!


Ulmiel

  • Orthanc, utrdba zlobnega vešča Sarumana
    • Posts: 439
    • Karma: +10/-1
    • View Profile
Beno, ti si bral Abercrombia, a tretji del - Last Argument of Kings (The First Law #3), je preveden?


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Če ima kdo namen pisati verodostojno fantazijo in če želi, da magija in okultizem delujeta dovolj resno, priporočam Jungovo Psihologijo in alkimijo. Seveda pa je za razumevanje prebranega potrebno določeno predznanje. S poznavanjem nezavednega se da fino poigrati v različnih zgodbah.
Prav je, da še priložim naslovnico.
« Last Edit: June 11, 2019, 12:18:05 pm by Boki »
Delaj dobro!


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Branje Hararijeve knjige Homo deus je prav prijetno. Avtor marsikaj prikaže v malce drugačni luči, lepo je, da ni samo parada pesimizma.
Delaj dobro!


Mantaur

  • Škrati
  • Gledač vode
  • *
    • Posts: 411
    • Karma: +2/-0
    • View Profile
Beno, ti si bral Abercrombia, a tretji del - Last Argument of Kings (The First Law #3), je preveden?
Kolikor vem, še ne.
Curse your sudden  but inevitable betrayal.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki

Bwaze

  • Un čist ta mal orkec, k reče: "Kaj ukazuje uč?"
    • Posts: 123
    • Karma: +8/-0
    • View Profile
Tako, prebral vseh pet knjig serije Old Kingdom Gatha Nixa (Sabriel, 1995; Lirael, 2001; Abhorsen, 2003; Clariel, 2014; Goldenhand, 2016).



Zelo berljivo, zanimiv svet, vsaka knjiga ima vsaj en "sveta bo dobesedno konec, če tega takoj ne razrešimo" in vsaj enega protagonista, ki si želi, da bi imel vsaj nekaj ur več s priročnikom, kako rešiti svet, stvarstvo, in vse vživlje v njem...  :D

Resno, kolikor mi je bilo branje v zabavo, ima Garth Nix kar nekaj bizarnih stalnic v svojem pisanju, ki tako znani franšizi niso ravno v ponos. Naj omenim samo svet, ki meri na stotine milj v dolžino in širino, a protagonisti se grejo anti-LotR in v tem svetu nobody walks! Vse prestavljanje se običajno zgodi deus-ex-machina style, najprej jamrajo o tednih potovanja, nato pa švist, in so na drugem koncu, Diagonally (skorajda)!  :C Če pa se to slučajno ne zgodi (ni pogosto), pa nenadno počasno napredovanje vrže tempo pripovedovanja za nekaj prestav navzdol...

Vse skupaj je tudi dokaj predvidljivo young adult / coming of age fantasy s predvsem ženskimi protagonistkami, čeprav se serija dokaj ogiba kakršnekoli romantike oz. vse zaplete v tej smeri razreši bolj z levo roko, fokus je predvsem na  pustolovščinah.

Medtem ko npr. Game of Thrones magijo in skrivnostni ustroj drugačnega sveta uporablja le za ozadje, večinoma pa se ukvarjamo z dokaj zemeljskimi spletkami in vojnimi taktikami, pa je Old Kingdom mnogo bolj magičen - zapleti so povezani samo kozmogonijo sveta in naravo magije. Kar je po mojem mnenju super, ker ima Nix zanimive ideje glede tega. Vsaj v obliki knjige, mi je pa zanimivo, da bi morebitna ekranizacija verjetno izgubila precejšnji del te originalnosti in bi vse skupaj popolnoma napačno zgledalo kot "zombie apocalypse in fantasy setting". A glede na to, da so o snemanju zaenkrat le govorice, bo stvar verjetno zamudila veliki bum fantazijskih serij, ki prihaja (res jih je napovedanih na tone), verjetno pa tudi veliki polom večine le teh (ker jih je res napovedanih več, kot je potencialnih gledalcev, se bojim).

---------------------------

No, sedaj pa berem še eno priporočilo iz tega foruma, serijo Broken Earth Nore K. Jemisin. Prvo, The Fifth Season (2015) sem že prebral, zdaj sem na sredini naslednje v trilogiji, The Obelisk Gate (2016). Avtorica je za vse tri knjige dobila Hugo nagrade za naj roman, kar se je zgodilo prvikrat v zgodovini podeljevanja te prestižne nagrade.



"Let's start with the end of the world, why don’t we? Get it over with and move on to more interesting things."

Kaj naj rečem, to je pa čisto drug level pisanja. Že zvrst je bolj mešanica fantazije in znanstvene fantastike, svet je verjetno najbolj dodelan, kar sem jih do sedaj bral, pa je v bistvu le "Zemlja" s ponavljajočimi hudimi katastrofami vsakih nekaj stoletij - posledično je celotna družba doomsday prepper, vsak ima v družbi natančno določeno vlogo - kasto. Magija je nenavadno fokusirana, redki srečneži (ali prekleti) obvladujejo "tektoniko" - lahko povzročajo ali preprečujejo potrese, vulkane, manipulirajo z vročino okolice - tako bizarno močnih karakterjev si še tako divja fantazija običajno ne privošči. Mislim, prva knjiga se začne z jeznim osebkom, ki razočaran nad svetom dvigne roke in prelomi edini kontinent tega sveta na pol, in tako povzroči "peti letni čas" (kot poimenujejo posledice močnih apokalips), mogoče najhujšega v vsej zgodovini.

Zanimiv je tudi način pisanja, knjiga skače med več osebki, med katerimi je eden v drugoosebnem pogledu (avtor naslavlja tebe kot protagonista v tem delu), pripovedovalka zna biti v svojem opisovanju prav tako divja kot karakterji knjige... Vse skupaj se potem logično poveže in ima smisel, ampak na začetku pa terja kar nekaj privajanja. Ampak se splača!
« Last Edit: August 21, 2019, 07:40:50 pm by Bwaze »
Besser Ritter Wenne Knecht!


Ulmiel

  • Orthanc, utrdba zlobnega vešča Sarumana
    • Posts: 439
    • Karma: +10/-1
    • View Profile
Jaaaa :D Kok kul, Bwaze!

Jaz sem seveda überfan obojega. :)


lorellai

  • Ameba
    • Posts: 16
    • Karma: +0/-0
    • View Profile
V službi sem začela poslušat knjige, in si izbiram zadeve ki jih ne bi nujno vzela v roke za brat, ampak me vseeno pritegnejo, oz. nekaj kar bi brala čez nekaj let.
Do zdaj zanimive najdbe so Amercombiejev First Law trilogija, Broken Earth od Nemisin, ki sta zadevi ki jih ne bi brala ampak sta bile obe izredno dobri; zdaj sem pa začela še z Wheel of Time, ki me je čist pritegnilo ...


Mantaur

  • Škrati
  • Gledač vode
  • *
    • Posts: 411
    • Karma: +2/-0
    • View Profile
Zdaj si do penzije dobra :C
Curse your sudden  but inevitable betrayal.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Je kdo bral Dvigalo od tržaškega rojaka Erika Sancina? Ne bojte se, :o  knjiga ni zgolj v slovenščini.
Delaj dobro!