Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1] 2 3 ... 9

Author Topic: Quenya: e-delavnica, jezik ...  (Read 17936 times)

Celebriel Bodičejska

• Noldor
  • *
  • Formenosessë ná illumë ringa. Hrívë túla.
    • View Profile
Quenya: e-delavnica, jezik ...
« on: 11/04/12 21:17 »

Nisem vedela, v kateri del foruma tole vtaknit, tako da gre pod klepet :)

Torej, vpisala sem se v program e-izobraževanja; gre za več tednov trajajoč tečaj, kjer te naučijo osnov poučevanja prek spleta. V okviru tega moramo pripraviti tudi en projekt. Večina udeležencev je tam iz podjetij in šol, tako da imajo (verjetno) v glavi točno določene projekte. Jaz sem zraven bolj iz osebnega interesa, pa sem gruntala, da bi morda združila prijetno s koristnim in bi - namesto da si izmislim eno teoretično učno situacijo, naredim en neuporaben projekt in ciao - dejansko delala nekaj uporabnega, hkrati pa nekaj, česar ni že na tone.

In sem se odločila za quenyo, torej preučiti možnosti ter načine za čim kvalitetnejše poučevanje tega jezika prek spleta (se pravi nekaj, kar je bolj kompleksno od pdf datoteke, čeprav obstaja super učbenik). To pomeni zaenkrat samo, da pripravim teren, ne še direktnega tečaja (kar bi tudi potem v prihodnosti, če bom imela še čas in voljo).

Omenjam vam pa to zato, ker bi bilo tako spletno izobraževanje seveda namenjeno res majhni skupini ljudi, zelo navdušenim fanom Tolkiena, in v Sloveniji to zastopa najprej Gil-galad. Hec je, da bom morala nekje tekom izobraževanja narediti anketo s svojo "ciljno publiko", samo še ne vem, o čem (če sem prav razumela, jo dajo oni, da je potem primerljiva z vsemi ostalimi v tečaju), in v tem primeru bi res potrebovala vašo pomoč (samo to, da bi izpolnili anketo). Razen tega vi ne bi imeli nobenega dela, morda nekateri celo kako korist od vsega, če mi rata zadevo izpeljati ne le do konca tega tečaja, temveč tudi naprej.

Kaka misel, bi bilo to možno?
Nan Tyelperiel Liéo i-Míritanoron, saira nís, nossëo Fëanáro.
Im Celebriel uin Gwaith-i-Mírdain, bess idhren, gwanur Fëanor.
"Nas aran ya polë cimë aranierya, hya epesserya ná máralóra." Maitimo Nelyafinwë

u.

• Jež Sebastijan
  • *
    • View Profile
Re: E-poučevanje quenye
« Reply #1 on: 11/04/12 21:46 »

js sem definitivno za :) za anketo, za tvoj projekt, za tečaj in sploh vse! upam, da boš imela čas in voljo, že sto let se spravljam učiti katerega od vilinskih jezikov, pa je vedno kaj drugega prej na vrsti... v skupinici je lažje :P

aja pa prestavila sem v en malo bolj resen podforum.
And hair grows back.

Zupan

• Orki
  • *
  • Zurbag!
    • View Profile
« Reply #2 on: 11/04/12 21:49 »

Super da se boš lotila tega :) Pomoje bi se brez problema nabrala ena manjša skupinca za začetek. Pa verjetno se bo kdo tud izven društva našel, čeprou tam ne morš bit zihr, da bodo sodeloval do konca (in izpolnil anketo ...).
Tko da jst sm tud za :)
"Sej kaj. Jest sm vladar vsega, vi ste pa moji krofkoti grofkoti." - Jurij, vladar Arde

Celebriel Bodičejska

• Noldor
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: 11/04/12 22:23 »

Malo sem dvoumno napisala: eno je tečaj, na katerega hodim jaz, drugo je tečaj quenye, ki ga še ni.  :closeeye:

Štos je v tem, da se na začetku mi učimo vzpostaviti spletno učilnico (začenši s teorijo ter raziskavo) ter pogruntati organizacijo takih zadev.

Tu še ne pride nič konkretnega s quenyo, žal, tako da je pot do tja še dolga. Anketa se pa pojavi že kmalu (čez ene 2, 3 tedne) v mojem tečaju (in ne tečaju quenye) in je verjetno bolj del same teorije. Ne vem še, kako bo izgledala, vem samo, da jo dobimo (ne izdelamo je sami), tako da bo verjetno splošna o e-izobraževanju. Možno je tudi, da bodo okvirna vprašanja, pa jih bom morala prilagoditi svojemu projektu (to bi bilo super), samo tega res še ne vem.

Anketa torej nima neposredne povezave z učenjem quenye in jo lahko reši kdorkoli, ki ima čas in voljo pomagat.

Kar se pa tiče nato konkretnega tečaja quenye: priprava tega bi trajala zagotovo kar lepo število mesecev, če ne leto ali dve. Tako da bi se najprej naučila, kako to narediti (zato obiskujem tečaj in imam poučevanje quenye za projekt), potem pa poizkusila zadevo praktično izpeljati. V okviru tečaja, ki se ga udeležujem, pripravim samo začetek.

Lahko pa povem, da dejansko delam na slovnici quenye v slovenščini (in sedaj, ko sem to javno objavila, sem malo bolj zavezana, da to dejansko kdaj končam ;)), tako da ni neka trenutna muha. Samo res je pa potrebno veliko dela, in ker je stvar čisto neprofitna in ker to delam sama, se kdaj znajdem popolnoma brez motivacije. Takole institucionalno je potem bolj verjetno, da stvar izpeljem do konca. Bomo videli, kako bo. Najprej bi rada končala tole svoje izobraževanje :)
"Nas aran ya polë cimë aranierya, hya epesserya ná máralóra." Maitimo Nelyafinwë

u.

• Jež Sebastijan
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: 11/04/12 23:12 »

ja sej sem razumela, samo me je zanesel optimizem :)

hudo za slovnico!! a to prevajaš + prilagajaš kakšno že obstoječo ali sama delaš vse od začetka? uh, v vsakem primeru je ogromno dela, kapo dol :clap:
And hair grows back.

Celebriel Bodičejska

• Noldor
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: 12/04/12 10:26 »

Grem po Fauskangerjevem tečaju quenye in izpisujem od tam. Verjetno tega tako vsi, ki se vsaj malo zanimajo za quenyo, poznajo. Žal ni ravno iz primarnih virov, samo do vseh teh virov tako nimam dostopa, pa še trajalo bi leta, preden bi pogruntala slovnico, ki so ji itak pogruntali že drugi.

On ima lekcije z res obširnimi razlagami vsega, jaz pa te njegove razlage skrčim v mini slovnična pravila ter brez njegovih pojasnil, od kod so ta pravila prišla. Bolj v smislu, kaj je npr. glagolski čas, katere quenya ima in kako se uporabljajo (primerljivo s slovenskimi, če je mogoče), potem pa kako se posamezen tvori, skupaj z vso variantnostjo in izjemami in tem. Slovnica pač :) Tako da bi bila na koncu vsa pravila na enem mestu.

Res je hecno, sedajle sem nekje na tretjini, pa sploh ne pride veliko strani (samo ene 20), medtem ko je to 100 Fauskangerjevih strani in res veliko predelovanja in prepisovanja in gruntanja, kako to sploh napisati, da bo imelo kaj smisla.

Lorwyn

• Balrog
  • *
  • Arrrr!
    • View Profile
    • NMN
« Reply #6 on: 12/04/12 11:06 »

Uuuu, čist hudo! :) Prepričana sem, da bi se našlo kr nekaj ljudi, ki bi jih tečaj zanimal. (mene tud med drugimi  :whisper:)
Za anketo pa sploh ne bo problema... jo damo na Gil-galad profil na FBju in že imaš ene 100 odgovorov :D (če boš imela prilagojena vprašanja...)
Auf den Meeren sind wir ewig ... Frei und unbeugsam!
Sind wir Kaiser, Papst und König ... Aber niemals Bettelmann!

Ulmiel

• Haradrim
  • *
    • View Profile
« Reply #7 on: 15/04/12 23:33 »

Valda. A se sploh moram oglasit? :) Quenya je na mojem 'to do' seznamu že cel vek, tako da bi tole bila nadvse odlična priložnost. :)

Indis

• Rohirrim
  • *
  • I see [a] rhinoceros.
    • View Profile
« Reply #8 on: 22/04/12 21:56 »

Jaz bi se tudi učila Quenyo!  :)  Sploh, če lahko s tem še komu pomagam.
The artist's job is not to succumb to despair but to find an antidote for the emptiness of existence.

Celebriel Bodičejska

• Noldor
  • *
    • View Profile
« Reply #9 on: 01/05/12 22:01 »

Aiya!

OK, anketa je narejena. Več kot pol je default vprašanj, ki smo jih dobili na izobraževanju (ne se ustrašit milijona odgovorov, ni tako grozno, kot izgleda), ampak na koncu so potem za moj projekt bolj relevantna vprašanja.
Anketa vam ne bi smela vzeti več kot 10 minut, pa če je ne rešite v enem šusu, se lahko pozneje vrnete nazaj in rešujete naprej (če kdo to sproba in mu slučajno ne bi delalo, mi prosim javite).

Hvala za vse, ki ste pripravljeni pomagati pri raziskavi.

Prosila bi še, da če kdo ve koga, ki ga zanima Tolkien, da posreduje anketo, če bi ta oseba želela pomagati. Je pa nekako pomembno, da gre za Tolkien fana, če ne zadnji sklop vprašanj nima smisla ;)

Anketa: http://www.1ka.si/a/14879

HVALA HVALA.

Konkretno o tečaju pa pozneje!

Zupan

• Orki
  • *
  • Zurbag!
    • View Profile
« Reply #10 on: 01/05/12 23:45 »

Ful dobr :) Anketo bom pa takoj jutri rešil, ker sm iz neznanega razloga čist zmatran in grem kmal spat.
"Sej kaj. Jest sm vladar vsega, vi ste pa moji krofkoti grofkoti." - Jurij, vladar Arde

gaarg

• Tim Bimbadol
  • *
  • Orc hatin' is racist
    • View Profile
    • Prodajam slike, čist pocen!
« Reply #11 on: 02/05/12 08:49 »

Rešujem (eno slovnično napako sem najdu c c c)
"Gandalfa si predstavljam pet čist vsak komad." - Zupan 2014

Zupan

• Orki
  • *
  • Zurbag!
    • View Profile
« Reply #12 on: 02/05/12 09:31 »

Evo jst sem tud rešu, bom dal anketo še parim drugim ljudem :)

Auranoir

• člani
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: 02/05/12 13:03 »

Resila  :thumbsup:
Koliko resenih anket pa potrebujes za merodajne podatke

Eruantien

• Rohirrim
  • *
    • View Profile