Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Filmi

Pepi · 487 · 19534

Pepi

• Škrati
  • UKumkani Abafileyo
  • *
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
Pogledal sem Color Out of Space. Film, narejen po istoimenski Lovecraftovi kratki zgodbi. Kaj naj rečem? Če hočete videti Nicolasa Kletko, ki pretirava kot le redko poprej, goji alpake in si dela bruke na lokalni televiziji, potem je to film za vas. Pa ne, da mi je film slab. Nasprotno (sploh, kar se tiče adaptacij po Lovecraftu). Jaz sem kar užival. Ni posebej svež, v smislu, da se precej šlepa na finte, ki se jih je šel že Carpenter z The Thingom toliko in toliko let nazaj, ampak jaz itak ves čas trdim, da je takih filmov premalo. :D
"Profesor gre levjiga!" - Valentinčič

Bwaze

• Un čist ta mal orkec, k reče: "Kaj ukazuje uč?"
    • View Profile
"Color Out of Space" sva ravno včeraj pogledala z Meto.

Filmov, posnetih po Lovecraftovskih zgodbah je sicer kar nekaj, a si večina vzame izvirno zgodbo le za podlago, ki jo potem dokaj prosto prireja - tako močno, da praktično nič od izvirnika ne ostane. Tu je sicer okvirna zgodba postavljena v sodobni čas, vse skupaj se zgodi precej hitreje (in bolj spektakularno Thingovsko kot v zgodbi), a se mi vseeno zdi, da kar lep del nenavadne zgodbe vseeno ostane.

Nicholas Cage je šel "full Cage", kar očitno v nekaterih filmih deluje. Tip štepa B filme kot po tekočem traku, večina jih je res slabih in gredo v pozabo še preden so sploh izdani, sem ter tja pa se negov nor način igranja nekako poklopi z likom, kot je to na primer v predlanskem Mandy, in potem tule...

Kaj naj rečem, film je kar izkušnja zaradi načina, kako je posnet - v bistvu se zgodi zelo malo, a stopnjevanje neracionalnosti karakterjev skupaj z vedno bolj divjimi zvočnimi in vizualnimi poskusi prikaza nečesa neopisljivega so bolj učinkoviti kot direktno kazanje nakazastih rezultatov transformacij... Da bi bil film popoln, mu manjka le en del, ki je v sami zgodbi sicer zelo bežno omenjen, a se je meni močno usidral v spomin, tule pa so ga žal popolnoma spustili (ker je pač tako kot cel kup Lovecraftovskih konceprov težko upodobljiv):

No traveler has ever escaped a sense of strangeness in those deep ravines, and artists shiver as they paint thick woods whose mystery is as much of the spirits as of the eye.  I myself am curious about the sensation I derived from my one lone walk before Ammi told me his tale. When twilight came I had vaguely wished some clouds would gather, for an odd timidity about the deep skyey voids above had crept into my soul.

*shivers*

« Last Edit: January 26, 2020, 01:55:27 pm by Bwaze »
Besser Ritter Wenne Knecht!

Pepi

• Škrati
  • UKumkani Abafileyo
  • *
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
Men je Kejdž vseen mal tumač kejdži, haha. Konsenz, k sm ga sklenu sam s sabo, je, da bi na njegovem mestu sicer mogoče rajš vidu koga druzga, ampak da je Cage vseen (še zmer!) kr ime in da lahko njegov notoriety pride prov pr box-ofisu, k je pa važn, ker berem, da bo Stanley svoj lovecraftovski pohod nadaljeval z Dunwich Horrorjem -- česar se valda veselim!

EDIT: U, še tole! Na Burekov predlog sm pogledal film Jojo rabbit. Čist carski preplet absurdnosti in krute realnosti. Brezkompromisne satire in mladinskega filma. Tko, po moje res dobr (al pa zanimiv) prkaže nacistični režim. Skozi oči mulca, ampak na ne-otročji način. Kr genialn twist -- na zgodbo o prijateljstvu in sprejemanju drugačnih od sebe. Lep film, skratka, k bi bil lahko hkrati del sobotnih Zgodb iz praznične školjke in neke zajebane, artsy matineje. Blazno navdušen!   
« Last Edit: January 27, 2020, 06:17:24 pm by Pepi »

Bwaze

• View Profile
Make no mistake, tudi meni Nicholas Cage ni dober v Color out of Space - je pa v tem filmu njegova igra bolj primerna liku kot bi bila kjerkoli drugje. Ne vem kako uporabno je sicer, da ima zdaj one trick pony persono zmešanega tipa, ki sem ter tja na plano seka tudi ob začetnih kadrih filma, ko bi moral biti še normalen...  :o

Nad "Jojo Rabbitom" sem bil pa rahlo razočaran, sem več pričakoval od Taike Waititija - pa ni slab film, a njegovi What We Do in the Shadows, Hunt for the Wilderpeople, tudi Boy so mi fenomenalni filmi, ki so mi res ostali v spominu. Jojo Rabbita pa sem nehote primerjal z Benignijevim "La vita e bella", kar pa Waititijeva lahkotna silly komedija seveda ne skuša biti, kljub rahlo podobni tematiki. Sem v bistvu presenečen, da je sploh nominiran za Oskarja tudi v kategoriji naj filma...

Pepi

• Škrati
  • UKumkani Abafileyo
  • *
    • View Profile
    • Diversi diversa putant
Mja, jaz šefeta niti ne poznam dovolj dobro. Vem, da je delal Thor: Ragnarok, njegovih ostalih filmov pa še nisem gledal. Zdej. Ne vem, kako (če sploh), to vpliva na mojo percepcijo Jojo rabbita, hehe, ampak ker si jih že ravno naštel ... Jih pač naslavljam kakor vem in znam. Jemljem kot priporočilo, btw! Lahko, da je fora sam v tem, da si premalkrat vzamem čas za dobr film in me pol tist en, k mi po naključju pride pod prste, čist frapira. :D

Boki

• Zlorabitelj palantirjev
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Možje v črnem: Globalna grožnja je zabaven film, sledi svojim predhodnikom. Novo je ženski lik, ki je dobra popestritev. Sama zgodba je spodobna, primerno začinjena s humorjem in alieni vseh oblik. Za glavnega antagonista izveš šele proti koncu.
Film je vsekakor vredno pogledati, vendar pozor - sedlo vam bo, če so vam sedli prejšnji sedli, saj novih ljubiteljev najbrž ne bo privabil, saj gre za podobne štose, kar seveda ni slabo.
Delaj dobro!

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Gemini man je še en od filmov, ki bi rad bil znanstvenofantastičen. Pravzaprav je že nekajkrat povedana zgodba o morilcu, ki bi rad šel v penzijo, a kravatarji mu ne dajo. Will Smith je običajen v vlogi, ki jo je že nekajkrat odigral. Lahko pa občudujemo njegovo digitalno pomladitev. Kmalu bodo igralci le še posojali glasove in gibe, računalniki pa jih bodo generirali kot večno mlade in lepe. Aleluja za večno mladost in antiage tretma.
Za film je sicer škoda denarja za vstopnico, se pa prileže kot popestritev za deževno popoldne, če je na TV programu.
Konec je predvidljiv kot zaključek študentske čage z obiljem opojnih substanc.
Delaj dobro!

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Pogledal sem si ZF film Ad Astra. Že kar v uvodnih kadrih se je tisti znanstveno nekako izgubil. Tudi nadaljevanje je zmedeno in vsa zgodba je brez smisla, zmes konfuzno nametanih kadrov. Poanta? Skregana je z zdravo pametjo. Ustvarjalci filma bi samo malo pobrskali po osnovnošolskem ali srednješolskem učbeniku za fiziko, prebrali nekaj člankov v Science ilustrated in bilo bi manj neumnosti. Brad je bil, a bi bilo bolje, da bi šel pit. Kot se je film začel s popolno neumnostjo, se je tako tudi zaključil, a tudi vmes so nas razsvetljevali z neumnostmi, ki jih prepozna vsak povprečno naravoslovno izobražen človek. Začel in končal se je v debilani, vmes pa je bilo potovanje po debilani.
Ne, to ni znanstvenofantastični film, temveč zmedena drama v vesolju, ki ni imela začetka, zapleta, konca in predvsem - popolnoma brez poante.
Delaj dobro!

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Legenda o Tarzanu je samo ... vzbudil spomine na legendarne čase, ko filme niso uničevali s politično korektnostjo za vsako ceno. A če to odstranim, gre za zmeden film brez glave in repom, ki je pomlatil vso logiko. Če snemaš film, ki se dogaja v letu 1890, se je treba držati logike takratnega časa, pa se strinjaš ali ne strinjaš z njo.
Delaj dobro!

Branko

• Orki
  • Vmesni člen
  • *
    • View Profile
Kaj pa je bilo tisto glavno kar je bilo narobe pri Legendi o Tarzanu? Kakšne logike se niso držal?

Filma sicer še nisem gledu, samo da vem na kaj naj bom pozoren  :D
"Not all those who wander are lost"

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Recimo, da spustim tisti del, ko so živalim pripisane človeške osebnostne lastnosti in človeških način razmišljanja.
Leta 1890 temnopolti Američan ni mogel govoriti o vojnih izkušnjah iz časov pred državljansko vojno. Tisti rasistični časi so bili zelo sovražni do uspeha temnopoltih, tako je bilo tudi na severu, kaj šele na jugu ZDA. Da so se Belgijci do temnopoltih v Kongu obnašali, kot so se, je dol viselo angleškemu plemstvu. Redki so bili takrat, ki so temnopolte drugače tretirali. Potem obnašanje Jane in Tarzana, ko se nekako spoznata ... Še ena lovska glede na takratno vzgojo. In iz uvoda ... če so se opice odločile zradirati tiste ljudi, bi jih zradirale do konca.
Tega je še več. No, če se komu dogaja fantazija v tem slogu, se bo mogoče imel fino. Različni smo in različno gledamo na stvari ...
Delaj dobro!

Bwaze

• View Profile
Pogledal sci-fi film Underwater (2020). V njem je Kristen Stewart, samo ne igra - kar smo od nje že vajeni.

V bistvu si film kakršnegakoli opisovanja sploh ne zasluži - ni dovolj dober za priporočilo, in ne dovolj spektakularno slab, da bi bil vreden ogleda zaradi tega. Film je studiu 20th Century Fox izgubil vsaj kakih 50 milijonov dolarjev, ampak ni krize, je zadnji film s tem ikoničnim napisom na začetku. Disney, lastnik studia, ga je preimenoval v:

Konec neke dobe.

Ampak o filmu. Je nekakšna mešanica Abyss (1989) in morda Aliena (1979), ampak za razliko od omenjenih legend so se tu ustvarjalci odločili, da nas karakterji ne zanimajo, in o njih ne zveš nič kaj dosti ne pred katastrofo (je v prvih sekundah filma), ne v kasnejšem "razvoju karakterja" - ki ga tu pač ni. Efekti so OK, če ne analiziraš preveč, da se potapljači v ogromnih oblekah za potop v Marijanskem jarku premikajo čisto po polžje, ko dejansko snemajo igralce v vodi do kolen, ko pa naj bi bili dejansko pod vodo, pa so prav nefizikalno poskočni - ker so vse skupaj seveda snemali v cosplay skafandrih na suhem in potem "just add CGI water".

Zanimiv pa mi je bil predvsem detajl, ki ga v filmu sploh ne zveš. Tako da razkritje tega niti ni spojler - sem pa film zagotovo gledal čisto drugače, kot če tega podatka ne bi vedel. Tako da ne berite, ali pa. Sami se odločite.  :D

Skratka, PO SNEMANJU se je režiser spomnil, da je dokaj nedefinirana godzilla - kaiju - glavni pošastko - thing v resnici H. P. Lovecraftov Cthulhu!!! Potem so posneli cela dva dodatna prizora, ki naj bi to gledalcem pojasnila - en je "freska" tentakljastega bitja, ki jo naši preživeli vidijo ob enem od izhodov baze dokaj na začetku. Drug detajl je s kemičnim načečkan pentagram ob zemljevidu podvodne baze v omarici kapitana, ki si ga Kristenova ogleduje celo sekundo, preden brezizrazno zaloputne vratca nazaj.

To je vse od celotnega Cthulhu mitosa, kar jim je uspelo stlačit v film. Ni R'lyeha, ni namigov o tem, da ima bitje karšnekoli nadnaravne moči - lahko bi bil pač genetsko spremenjeni legvan, kar se mene tiče... Nobenih kultistov, nikomur se ob pogledu nanj ne zmeša (Kristenova si s popolnoma istim izrazom na začetku filma ogleduje zobno ščetko)...

Skratka, ni mi čisto jasno, kaj je bil sploh namen tega "razkritja"...
« Last Edit: August 20, 2020, 10:47:44 pm by Bwaze »

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Veliki studii zdaj bolj ali manj le reciklirajo obstoječe, vse manj je izvirnosti. Skoraj vsi filmi zadnjega letnika so me razočarali na različne načine. Ob vsaki vsaj malce prebojni ideji se pijavke prisesajo in idejo zlorabljajo do bridkega konca in še dlje. Včasih upam, da bo Evropa kaj spackala, a so redke zvezde, ki vsaj povprečno zasijejo. V nedeljo bo Artemis Fowl. Odzivi na film niso ravno vzkliki navdušenja, a upanje umre zadnje. Prebral sem knjigo, ki je dovolj dobra, da ni bila potrata časa. Vsak dan ne moremo jesti menija Ane Roš, običajno nam zadostuje fino nedeljsko kosilo, tako pač ne moreš vedno imeti v rokah vrhunske literature ali gledati vrhunskega filma. Nazadnje sem nekaj pričakoval od Ad Astre, a me je razočaralo zaradi obilja neumnosti in žalitev zdrave pameti.

Očitno danes gredo za med samo ponavljanja in vlečenja franšiz. Ljudje v svoji otopelosti želijo samo še več istega.
Zadnji dober ZF film je bil po mojem mnenju Prihod.
Delaj dobro!

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Artemisa Fowla sem preživel. Megleno se spomnim tudi knjigo, ki sem jo pred leti prebral. Zgodba ni nič posebnega, niti ni potrebe po tem. Gre za zgodbo o najbolj genialnem zločincu, 12-letnem Artemisu Feowlu ml., ki podeduje posel za očetom, ki ga upodobi povprečni Colin Farrell. Režiser je Kenneth Branagh, pri scenariju je pomagal tudi avtor knjige Eoin Colfer. Zgodba bolj ali manj sledi knjigi, se ne vleče po nepotrebnem. Govori o dragocenosti, ki jo je Artemisu Fowlu st. zaupal vilinec. Vilinci so tu supermoderna bitja podzemlja, ki v človeštvu odmevajo samo skozi (irske) pravljice o vilah, palčkih in podobnih pravljičnih bitjih. Kobol Opal ugrabi A. F. st. in A. F. ml. mora v akcijo - dobiti mora to dragocenost, če želi rešiti očeta. Vpletejo se seveda vilinci, ki bi radi svoje nazaj in rešili zmešnjavo, ki lahko ogrozi njihovo anonimnost. Vilinski del zgodbe je malce luknjast, a ni krize, mene osebno je zmotila vojnozvezdna scenografija vilinskega mesta in tudi sam vilinski napad na graščino je, kot bi ga ukradli iz Vojne zvezd. Namesto Sile imajo magijo, vizualno pa so ista jajca.
Glavna težava filma je medla izvedba, predvidljivost, da boli in igralci sploh ne prikažejo neke karizme in v nikogar se ne poskušaš vživeti, ker ti je za vse malo mar. Edino Judi Dench je nekako oživela malce James Bondovsko vlogo policijske šefice. Zagotovo pa ta film ne bo dolgo ostal v spominu večine fantazijoljubcev. Preveč hoče ugajati vsem ... Za pogledati, sprostitev ob vizualijah z vojnem po Vojni zvezd, a možgane na pašo. Ljubitelji fantazije s tem filmom nismo pridobili nekaj pomembnega, a na srečo tudi ne izgubili. IMDB 4,1 vse pove in zelo razočaranih je več od zelo zadovoljnih, jaz sem nekje v območju sivine.
Delaj dobro!

Boki

• View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Lucy na nebu - naj bi bil ZF film, pa je daleč od tega. Res je, del se dogaja v vesolju, dogaja se okoli astronavtov in astronavtk. Glasbeno ozadje diši po Medzvezdju, a saj veste, notno črtovje in papir preneseta vse.
Gre za zgodbo o astronavtki Lucy, ki bi rada sodelovala v novem projektu. Nastavek za nekaj zanimivega je sicer nastal, a je klavrno umrl v neumni spletki, ko se "odločevalec" odloči, katera ženska bo šla gor. Odloča pa, kako se dol daje in ne morebitne pomembnejše kvalitete. Vsebina je pravzaprav razpotegnjena limonada, ki bi lahko s spretnejšim scenaristom in režiserjem bistveno bolje odrezala. Film je malce tudi parada mačizma (glavni astronavt je ženskar, na katerega "padajo") in me kar čudi, da so v tej histeriji politične korektnosti, kjer je beli moški kletvica, to spravili skozi v takšni obliki.
Delaj dobro!