Slovensko Tolkienovo društvo Gil-galad

Slovenska literatura - recenzije, novosti, prebrano

Boki · 9 · 3178

Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Prebral sem knjigo Tanje Mencin - Čarodejka, ki je pri založbi Amalietti&Amalietti izšla leta 2015, urednik je Peter Amiletti. Ravno prav mi je prišlo na tedenskem dopustu. Zgodba ima velik plus, ker se dogaja v Sloveniji (Ljubljani) in glavna protagonistka je slovensko dekle z vzdevkom Čarodejka iz Dolenjske. Tudi zgodba mi je bila v osnovi zanimiva. Gre za nadnaravno kriminalko. Vse se vrti okoli t. i. genetske kode za nesmrtnost. V Ljubljani ima društvo poganov svoj shod. A božično - novoletno idilo skazijo Senca in trupla. Ta Senca si namreč hoče prilastiti ključ do nesmrtnosti, a se izkaže da zarota seže tudi v vrste društva. Šef društva je tip z imenom Ipsisimus, ki vodi vse niti društva. (Ipsissimus je drugače naziv dosežka v zahodnem okultizmu). Ker se društvo znajde pod pritiskom morebitne obtožbe, druščina sama krene na lov za to Senco. Knjiga je kar šla malo na plaži, malce pred spanjem.
Bi pa knjiga, preden je šla v tisk, potrebovala malce pogumnejši uredniški poseg, saj mestoma preveč zapade v filozofiranje in moraliziranje, tudi dialogi niso vedno naravni, malce bi bilo treba popiliti tudi skrb za bolj tekoče branje. In za konec - konec bi bil boljši, če bi bil udarnejši in na manj straneh.
Tehnično je knjiga spodobna. Gre za mehko vezano knjigo na 359 straneh, naslovnica in oblikovanje sta spodobna, a cena je za moj okus malce previsoka 33 €, toliko stanejo trdo vezane knjige. A takšna je pač realnost slovenskega trga.
« Last Edit: November 02, 2018, 11:23:57 am by Awarandea »
Delaj dobro!


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Čaki, a to si šele zdej prebral prvič? Ker se spomnim, da sem jo jaz že opisovala tu (na starem forumu verjetno), ker je bila, no, dost slaba, pa sva potem debatirala o uporabi besede ipsisimus.
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Takrat je bil v JeJ objavljen del knjige, potem sem dobil v roke še večji kos z vsebino in ravno ipsisimus mi je padel v oči, ker poznam pomen te besede (pravzaprav ipsissimus) v zahodni ezoterični tradiciji. O njej sva veselo debatirala. Zdaj sem prebral še celo knjigo in moje mnenje se glede celote ni kaj veliko spremenilo. Besedilo je nespremenjeno v knjigi.  Spomnim se tvojega opisa in sem se strinjal z njim. Zanimivo je, da je mnogim všeč njen način podajanja vsebine. Pri nas je imela predstavitev in je prebrala nekaj odlomkov iz raznih knjig in so nekateri izrecno pohvalili takšno podajanje zgodbe. No, ti imaš veliko bralnih izkušenj in se večinoma strinjam s tvojimi mnenji. Marsikaj drugače napišem, ko se spomnim na kakšno tvojo pripombo na moje pisanje. :h14009:
Delaj dobro!



Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Pa še recenzija Magijske gimnazije na Bukli:
https://www.bukla.si/knjigarna/leposlovje/fantazijski-roman/magijska-gimnazija-lubliana.html
Naj se že enkrat neha s teorijo, da so slovenske knjige slabše od tujih.
Kmalu bo izšla tudi t.i. Ptujska trilogija Mihe Remca in Aleksandre Jelušič. Gre za čisto pravo ZF za odraslo in razmišljujočo publiko.
Delaj dobro!


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Ravno je prišlo iz tiskarne. Miha Remec je sicer praznoval 90-ti rojstni dan, a ustvarjalna moč mu ne jenja. Trilogija je nastala v soavtorstvu z mlado slovensko pisateljico Aleksandro Jelušič.
Nadaljevanje odličnega Mitrejinega kodra. Gre za čistokrvno znanstveno fantastiko in vsi, ki veste, kaj je dobro, se boste imeli fino ob branju.

Delaj dobro!


Celebriel Bodičejska

  • Noldië
  • Ta title izgubim z naslednjim postom
  • *
    • Posts: 552
    • Karma: +15/-0
  • Fëanor!
    • View Profile
Lahko kdo od moderatorjev združi ta topic s tem: http://forum.drustvogil-galad.si/index.php?topic=200.0

In mu magari da ime slovenska literatura ali kaj takega?
"A king is he that can hold his own, or else his title is vain." Maedhros
"Aran se ya polë yava aranierya hya anesserya alacendë." Maitimo Nelyafinwë

Im Celebriel estannen, im i elleth-e-Gódhellim. Dorthon hîr vi Chimring.


Awarandea

  • Haradke
  • Vilin, ki vsem trdi, da je vegan, ampak na skrivaj krade slanino iz hladilnika
  • *
    • Posts: 270
    • Karma: +10/-2
    • View Profile
Sem združila! Boki že miljontič te prosim, da ne odpiraš topikov za vsako figo.


Boki

  • Brez občutka
    • Posts: 888
    • Karma: +4/-5
    • View Profile
    • Vitezi in Čarovniki
Dobri vojak Švejk  :h14013: sporoča: "Vzeto na znanje."
Glede na količino slovenskih avtorjev in izdaj topic ne more biti nekaj gigantskega.
Delaj dobro!